Kocaeli Etkinlikleri


Kocaeli'de Gerçekleşecek Kültür ve Sanat Etkinlikleri. Sergiler, Konserler, Festivaller, İmza Günleri Hakkında Bilgiler

Seka Parka Tökeli İmre Evi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Macar Kralı Tökeli İmre için anıt mezarın ardından bir de kültür evi yapıyor. Sekapark alanında yapılacak kültür evini gezen Macaristan Başkonsolosu Maria Szekely Türk ve Macar dostluğuna önemli katkılarda bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Kültür Evi’nin 15 Ekim’de Macaristan başbakanı Ferenc Gyurcsany’nin ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı bir törenle açılması planlanıyor.

ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ
Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Erkan Ayan tarafından karşılanan Macar Başkonsolosu Maria Szekeley ve Tökeli İmre Türk Macar Dostluk Derneği Başkanı Ertunç Baykal, Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü Bahçesinde Tökeli İmre Evi hakkında Kültür Müdürü Mustafa Çakır’dan bilgi aldı.

SEKAPARK’TA KÜLTÜR EVLERİ YAPILIYOR
Daha sonra Sekapark içinde oluşturulması planlanan kültür evlerini ve Mevlana Kültür Merkezi’ni de gezen Başkonsolos ve misafir heyet, burada bulunan kütüphane ve Türk işlemelerine hayran kaldı. Mevlana Kültür Evindeki gezinin ardından inşaatı süren Kültür Evi’ne geçildi. Burada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Yapı Kontrolü Mühendisi Feyza Ceylan Çakmak ve Mimarı Gülten Doğan’dan inşaat süreci hakkında bilgi alan Başkonsolos Szekeley; “Bu çalışmalardan dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesine, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na ve burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi

AÇILIŞ 15 EKİM’DE
17 ve 18. yüzyıllarda Macaristan’da çıkan iç savaştan sonra Osmanlı himayesine giren ve kentimizde yaşayan Macar Kralı Tökeli İmre adına yapılan kültür evi, geçtiğimiz Kasım ayında Macar Kültür Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol gereği Sekapark alanı içinde inşa ediliyor. 15 Ekim’de tamamlanması planlanan Kültür evinin açılışını Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany ve Kültür Bakan’ı Ertuğrul Günay’ın yapması planlanıyor.

Düşüncelerinizi yazın!

Ücretsiz Abonelik