Kocaeli Etkinlikleri


Kocaeli'de Gerçekleşecek Kültür ve Sanat Etkinlikleri. Sergiler, Konserler, Festivaller, İmza Günleri Hakkında Bilgiler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayında Kocaeli’lerin Ramazan ayını doya doya yaşamaları için bir çok etkinlik düzenlemekte. Bu etkinliklerden en önemlisi fuar alanında düzenlenen ramazan çadırında yer alan nostaljik oyunlar. Kocaeli’lerin yoğun ilgi gösterdiği Ramazan çadırında Ramazan ayının vazgeçilmeyen oyunları Hacivat-Karagöz, Kavuklu–Pişekar,Kukla ve Fasıl grubu en güzel örnekleriyle sergilenmekte.

Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ramazan çadırında ramazana has bir çok eğlenceli etkinlik düzenlenmekte. Düzenlenen etkinliklerden en önemlilerinden biriside Kavuklu-Pişekar, Ramazan çadırında haftanın belirli akşamları Kavuklu – Pişekar oyunu sergilenmekte. Kavuklu-Pişekar orta oyunun bir parçasıdır. Pişekar, orta oyunu temsillerinde, saz heyetinin Pişekar havası çalmasından sonra ve bütün oyunculardan önce meydana gelir. 19.yüzyılda bugünkü şeklini alan oyunun geçmişi Anadolu Selçuklu devletine dayanmakta.

Kavuklu-Pişekar’ın yanı sıra Kocaeli Büyükşehir belediyesi ramazan çadırının bir diğer eğlenceli oyunu ise Hacivat-Karagöz. Son zamanlarda sadece ramazan çadırlarında hatırlanan oyun hem yaşatılmakta hem de yeni nesle aktarılmakta. Özellikle çocukların ilk defa gördüğü orta oyun oyuncularına büyük ilgi göstermekteler. Zaman zaman orta oyunu oyuncuları vatandaşları da oyuna katarak Kocaeli’erin daha eğlenceli vakit geçirmeleri sağlanmakta.

Düşüncelerinizi yazın!

Ramazan Çadırında Geleneksel Oyunlar

Ücretsiz Abonelik