Kocaeli Etkinlikleri


Kocaeli'de Gerçekleşecek Kültür ve Sanat Etkinlikleri. Sergiler, Konserler, Festivaller, İmza Günleri Hakkında Bilgiler

Kocaelinde Trekking Etkinlikleri
Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’nin doğal güzelliklerini vatandaşların da görmesini sağlayacak bir çalışmaya daha imza attı.Köyleri de içine alan birçok bölgede trekking parkurları oluşturan Büyükşehir Belediyesi 12 Ağustos Salı günü saat 09.00’da Paşasuyu’nda trekking etkinliği düzenledi. Organizasyona Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da katılacak.;
413 KM’LİK 46 PARKUR
Güzellikleri yıllarca sanayinin gölgesinde kalan Kocaeli, nihayet bu kılıfından sıyrılmaya başladı. Kocaeli’nin trekking ve doğa sporlarının başkenti olmasını hedefleyen Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda sessiz sedasız çalışmalar gerçekleştirdi. Kocaeli’nin dağları, vadileri, kıyıları, kanyonları gezildi. Trekking parkuru olacak yerler tespit edildi. Bu parkurlar fotoğraflandı ve ölçüldü. Ve ilk etapta, toplamda 413 kilometrelik 46 trekking parkuru oluşturuldu.

KİTAP HAZIRLANDI
Bütün bu çalışmalar “Kocaeli Doğa Yürüyüş Parkurları” isimli 288 sayfalık bir kitapta toplandı. Kitapta trekking yapılacak yerler hakkında tek tek bilgi verildi. Kocaeli’de trekking yapılacak bölgeler şöyle:

KOCAELİ TREKKİNG BÖLGELERİ
Büyükdere Vadisi, Ambargölü Deresi, Taşköprü Kanyonu, Balıklayalar, Başdeğirmen, Başkiraz, Akçat, Dağtarla, Fulacık, Gürgenlik, Kadriye, Kartepe Altıoluk Yaylası, Bağırganlı, Seyrek, Babadağ, Çenedağı, Çamlıbel, Kirazoğlu Barajı, Çınarlıdere, Taşoluk Vadisi, Karabayır, Paşasuyu, Davalıkıran, Yankilise, Değirmendere Nüzhetiye Şelalesi, Simonun Sırtı, Soğuksu, Sıcakdere, Maşukiye (Aytepe, Bıçkıdere, Kayaüstü Yaylası, Değirmendüzü, Hamzadağı, Sultaniye, Camidüzü, Kızkalesi, Serindere, İnönü Yaylası, Soğukpınar, Kungul Dağı, Kazandere, Menekşe Yaylası, Soğukdere, Kuzuyayla, Altıoluk)

KÖYLÜ DE KAZANÇLI
Diğer bir tarafdan Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu trekking parkurları sayesinde artık köylü de para kazanıyor. Köylüler de trekking yapmak için bölgelerine gelen vatandaşlara el emeği göz nuru eserlerini satıyor. Hem de ekmek teknesi olan doğayı gözü gibi koruyor.

3 Yorum “Kocaelinde Trekking Etkinlikleri”

 1. gizem dedi ki:

  🙂 :p süper ötesi sanki

 2. asım dedi ki:

  DÜZENLİ OLARAK BEN Trekking YÜRÜYÜŞLERİNE KATILMAK İSTİYORUM. İZMİRDE DEVAMLI Trekking YAPIYORDUM. KOCAELİNDE BİLDİĞİM BİR YER YOK
  BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.

 3. önsel dedi ki:

  ben uzun zamandır bu bölgeye gelip trekking yapmak istiyordum sizin bu konuyla ilgili yapmış olduğunuz reklam ve bölge hakkındaki vermiş olduğunuz bilgi benim isteğimi biraz daha artırdı teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.

Düşüncelerinizi yazın!

Ücretsiz Abonelik