Kocaeli Etkinlikleri


Kocaeli'de Gerçekleşecek Kültür ve Sanat Etkinlikleri. Sergiler, Konserler, Festivaller, İmza Günleri Hakkında Bilgiler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Üniversite Öğrenci Bursu‘nun geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene’de devam edeceğini daha önce duyurmuştuk
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlık ettiği Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısı, Belsa Plaza’daki meclis salonunda yapıldı. Mecliste bu yıl üniversite öğrencilerinin yanı sıra yüksek lisans ve doktora yapanlar da dahil olmak üzere 10 bin öğrenciye burs verilmesi kararlaştırıldı.

BURS ÜCRETLERİ 75, 150 ve 250 YTL
Büyükşehir Meclisi’nde alınan kararla geçen yıl 60 YTL olan üniversite öğrencilerine yönelik bursun 75 YTL’ye çıkarılması kararlaştırıldı. Bu yıl ayrıca yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de burs verilecek. Bu kapsamda yüksek lisans öğrencilerine 150, doktora öğrencilerine ise 250 YTL ödenmesi kararı alındı.

ÖZEL OLARAK’DA BURS ALINABİLİYOR
Mecliste konuşan Başkan Karaosmanoğlu, üniversite öğrencilerine daha yüksek miktarda burs vermeyi arzu ettiklerini ancak bütçenin ancak buna izin verdiğini söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, Büyükşehir’den burs alacak öğrencilerin özel sektörden de burs alabileceklerini, ama başka bir kamu kurumundan burs almıyor olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

BAŞVURULAR İNTERNETTEN ÜZERİNDEN YAPILACAK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2008-2009 Öğrenci Bursu Kayıtları Başladı.
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, mecliste burslarla ilgili bilgi verdi. Buna göre burslara internet üzerinden başvurular 15 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında yapılabilecek. 11-12 Ekim tarihlerindeki incelemenin ardından sonuçlar 13 Ekim tarihinde internet üzerinden açıklanacak ve kesin kayıtlar başlayacak. Burs almaya hak kazanan öğrencilere Ekim ayından itibaren 10 ay boyunca ödeme yapılacak.

ARANILAN ŞARTLAR
Buna göre; Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilecek burs sayısı toplamda yüzde 3’ü geçemeyecek. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs verilirken belediyenin hizmet alanlarını ilgilendiren konularda tez yapmaları öncelik nedeni olacak. Devlet üniversitelerinde okuması şartıyla öğrenci ailesinin Kocaeli il sınırlarında ikamet ediyor olması ve il sınırları içinde eğitim görüyor olması gerekecek. Burs süresi yüksek lisansta 2, doktorada 4 öğretim yılını geçemeyecek. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinde üniversitede okuyan kardeş başına düşen gelirin 2 bin YTL’nin altında olması gerekecek. Tez aşamasındaki öğrencilerin çalışmalarını başarıyla yürütmekte olduklarına dair belge istenecek. Burs verilecek tüm öğrencilerin tespitinde ekli puan cetveli esas alınacak.

GELİR DURUMU İKİYE ŞEKİLDE
Öte yandan burstan faydalanacak öğrencinin ilköğretimde okuyan kardeşi için 2 puan, orta öğretimde okuyan her kardeşi için 5 puan ilave edilmesine de karar verildi. Burs konusunda bir başka yenilik ise baba veya annenin gelirinin bu yıl Gerçek Usulde Vergi Mükellefi ve Basit Usulde Vergi Mükellefi olarak ikiye ayrılıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bir sonraki oturumu 17 Ekim Cuma günü saat 15.00’te toplanacak.
Burslarla ilgili puan cetveli ise şu şekilde;

BURS ALACAKLAR İÇİN EKLİ PUAN CETVELİ
1- ÜNİVERSİTEDE OKUYAN KARDEŞ BAŞINA DÜŞEN GELİR PUANLAMASI

 

S.NO

GELİR (YTL)

PUAN

1

0-450

35

2

451- 550

30

3

551- 650

25

4

651- 750

20

5

751- 850

15

6

851- 1000

10

7

1001 VE ÜSTÜ

0

2- EBEVEYN DURUMUNA GÖRE PUANLAMA

S.NO

DURUM

PUAN

1

ANNE BABA VEFAT

30

2

BABA VEFAT

15

3

ANNE VEFAT

15

4

ANNE BABA AYRI

10

5

BABA VEYA ANNE ŞEHİT

30

6

BABA VEYA ANNE GAZİ

30

7

SAĞ VE BERABERLER

0

3- KARDEŞLERİN ÖĞRENİM DURUMUNA GÖRE HER KARDEŞ İÇİN PUANLAMA

S.NO

DURUM

PUAN

1

LİSE

5

2

İLKÖĞRENİM

2

4- TRANSKRİPT BAŞARI ORTALAMASINA GÖRE PUANLAMA

S.NO

ORTALAMA

PUAN

1

75-80

2

2

81-85

3

3

86-90

4

4

91-95

5

5

96-100

6

6

YENİ KAYIT

3

5- FİZİKSEL ENGEL DURUMUNA GÖRE PUANLAMA

S.NO

DURUM

PUAN

1

ENGELLİ

15

 

 

 

 

20 Yorum “Kocaeli’de 10 Bin Öğrenciye Aylık 75 YTL Burs”

 1. admin dedi ki:

  Bugün (15 Eylül) İtibari ile başvurular (kayıtlar) başladı. Hayırlı olsun herkese Tüm başvuru yapanlara çıkması dileklerimle. 🙂

 2. Merve Doğan dedi ki:

  Çok Saçma..Ailesinin ikamet ettiği il sınırları içerisinde okuyan zaten kaç üniversite öğrencisi var ki..Ayrıca Ailesinin yanında okuyan bi üniversite öğrencisinin, dışarıda okuyan bi öğrenciye göre yaptığı harcama da tartışılır..İhtiyacı olan olmayan herkes yararlanabilir yaptığınız sınıırlamaya göre..Bu durumda asıl mağdur olanlar kocaelinde ikamet edip il dışında okuyanlar..

 3. admin dedi ki:

  Meslek yüksek okulu okuyanları daha çok kapsıyor Kocaeli’de ikamet edenlerde.
  @Merve Doğan;
  Dediğin doğru asıl olan il dışında eğitim görenler’de olması gerek ama bu sistemin amaçı ve hedefi tartışmaya açık.

 4. emel dedi ki:

  ben başvuru yapamadım nereden yapıcam bir türlü bulamıyorum yardımcı olurmusunuz arkadaşlar

 5. efsane dedi ki:

  saçma sapan istekte bulunuyor büyük şehir belediyesi. benim ailem okumuyorki ben okuyorum. ailemin burda ikamet etmesinin ne anlamı var

 6. admin dedi ki:

  @efsane ; Bursu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Verdiği için dolayısı ile kendi vatandaşlarına vererek kendi insanının gözüne girmeye çalışıyor olabilir mi ???

 7. avsar dedi ki:

  iyi gunler bi soru sorcaktm busene 2. yılım we hazirlik sınıfındaym benden bu sene baswuru yapmam icin ya yeni kayit olarak yapmami yada transkript belgesi (başarili başarisiz ders sayisi wermemi) wermemi istiyorlar.okul hazirlik sınıfnda boyle bi belge olmadigini soyledi.kısacasi ben baswurumu nasil yapicam?yeni kayit olarak mi?

 8. admin dedi ki:

  @avsar ; Hangi okul’da okuyorsunuz. Hazırlık sınıfını mı, İkinci kez tekrarlıyorsunuz ? Siz sınıf tekrarı yapıyorsanız eğer yeni kayıt seçemezsiniz.

 9. avsar dedi ki:

  sakarya üni de okuyorm hazirlik sinifnda kaldim , ikinci kez hjazirlik sınıfı okuyacagim bu yil.eger yeni kayit secemezsem diger sekilde transkript we başarili başarisiz derslerimi soruyorlar ama 1 tane dersim war we transkript yok bu durumda napmam gerekiyor

 10. admin dedi ki:

  @avsar ; transkript yoksa eğer başarılı başarısız derslerini gösterecek bir belgede mi yok mesela ben kou’de okuyorum öğrenci web sayfasindan başarılı başarısız derslere bakılabiliyor. Sizde böyle bir imkan varsa öyle şansını dene. Öğrenci işlerine veya Senden sorumlu Hoca’na sor bu durumu istersen daha açıklayıcı bir bilgi verebilir. Benim aklıma gelen bunlar

 11. avsar dedi ki:

  teşekkur ederim dedigin gibi bi bakayim ona ama yok diye biliyorm web sitesinde cunki henuz ders yok:D neyse bu konuda belediyeye danişcam gerci hala nereden bilgi alabilcegimi bilmiyorm ama araştircam biliyorsaniz belediyede kimin burslarla ilgilendigini soylerseniz sewinirim.ögrenci işleri transkript yerine ögr belgesi olr dedi ama bi fikrim yok dedigim gibi araştirmam lasm

 12. admin dedi ki:

  @avsar ; Her Türlü Soru ve Sorunlarınıza Çözüm Olabilecek bir kaç yöntem.

  egitim@kocaeli.bel.tr adresine veya 0262 321 24 21 / 0262 324 58 76 / 0262 331 93 59 / 0533 706 13 25 no’lu telefonlara iletebilirsiniz.

  Mehmetalipaşa Sağlık ve Kültür Merkezi Belen Sokak No 1 Kat 2 Bekirpaşa İzmit Adresinden Ayrıntı bilgi alabilirsiniz.

 13. avsar dedi ki:

  cok tesekkur ederim işte aradigim şey buydu cok saol yardimin icin

 14. admin dedi ki:

  @avsar ; Yardımcı olabildiysem n mutlu bana. 🙂

 15. fatma dedi ki:

  saçma nie sadece üni. içinki açık liselilerinde hakkı yokmu?

 16. halil dedi ki:

  başvuru yapamıyorum nerden formu doldurucam bilgi verirmisiniz?

 17. özge dedi ki:

  ya arkadaslar bu yıl kayıtlar ne zaman baslıycak.hiç bir yerden bilgi bulamıyorum.yardımcı olursanız cok sevinirim.

Düşüncelerinizi yazın!

Ücretsiz Abonelik