Kocaeli Etkinlikleri


Kocaeli'de Gerçekleşecek Kültür ve Sanat Etkinlikleri. Sergiler, Konserler, Festivaller, İmza Günleri Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin Sanayi başkenti konumundaki Kocaeli; 39 yıldır sürdürdüğü Kocaeli Fuarıyla fuarcılık alanında en köklü kuruluşlardandır.
        Kocaeli Fuarı ilk kez 1966 yılında Kocaeli sanayiinin tanıtılması amacıyla Sanayi Sergisi olarak açılır. 1966 yılında İzmit Ticaret ve Sanayi Odası tarafından açılan “Kocaeli Sanayi Sergisi” ile daha sonraki yıllarda adını yurt çapında duyuracak olan Kocaeli Sanayi Fuarı’nın temeli atılır. O yıl İzmit Spor ve Sergi Sarayı ve çevresinde açılan ilk Kocaeli Sanayi Sergisi 20 gün süre ile açık kalır ve Kocaeli bölgesindeki tüm sanayi kuruluşlarının katıldığı bir düzenleme olarak dikkat çeker.
        İzmit Belediyesi ve İzmit Sanayi ve Ticaret Odası’nın işbirliği ile İzmit Körfezi’nin bitimindeki bataklık alanda, yepyeni bir fuar kurulması için hazırlıklar başlar. Dönemim İzmit Belediye Başkanı Rahmetli Leyla Atakan’ın öncülüğünde 2 Nisan 1969 tarihinde başlayan çalışmalarla bataklık alan doldurulur ve 28 Haziran 1969 günü fuarın şimdiki yeri olan 35 bin m2’lik alanda 3. Kocaeli Sanayi Sergisi açılır.
        1970 yılından itibaren dolgu alanının her geçen yıl genişletilmesiyle Fuar’ın bugünkü düzenlemesine ve 400.000 m2’lik alana ulaşılır. 2007 yılında 41. kez hizmete girecek olan Kocaeli Kültür ve Sanat Festivali halen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve İzmit Ticaret Odası ortak kuruluşudur.

 Kaynak:KocaeliFuarı 

Düşüncelerinizi yazın!

Ücretsiz Abonelik