Kocaeli Etkinlikleri


Kocaeli'de Gerçekleşecek Kültür ve Sanat Etkinlikleri. Sergiler, Konserler, Festivaller, İmza Günleri Hakkında Bilgiler

Kandıra Festivallerinde Eğlenceye Doyuldu
Kandıra 9. Kültür ve Sanat Festivali’nin ikinci gününde Kandıralılar eğlenceye doydu. Sünnet şöleniyle başlayan festival yarışmalarla renklendi, finalde ise Eylül 8 bin kişiyi coşturdu

Kandıra 9. Kültür ve Sanat Festivali, ikinci gününde de çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yaptı. Festivalin ikinci gününe sünnet şöleni damgasını vurdu. 56 çocuk sünnet ettirilmeden önce aileleriyle birlikte, müzik ve palyaçolar eşliğinde moral turu attı. Sünnet sonrası tören alanına kurulan yataklara yatırılan çocuklara belediye başkanı Mustafa Öğren ve eşi Mine Hanım tarafından birer saat ile oyuncaklar hediye edildi.

Mevlit okutuldu

Tüm yatakları tek tek dolaşan ve çocuklarla şakalaşan Öğren çifti, ailelerine de gözaydını verdi. Öğren çiftine sevgi gösterilerinde bulunan aileler, hem sünnet hem de kendilerine sundukları eğlence için teşekkür etti. Sünnet sonrası törene katılan yaklaşık bin kişiye etli pilav, tatlı ve ayran ikramında bulunuldu. Ayrıca, herkese dondurma ikramı da yapıldı. Ünlü bestekar ve mevlithan Amir Ateş, Fevzi Mısır, Kadir Kaya ile ilçe müftüsü tarafından mevlit okundu, ardından şerbet ikram edildi.

Bisiklet kazandılar
Geleneksel hale getirilen bisiklet yarışı festivalin diğer renkli etkinliklerinden biri oldu. Başkan Mustafa Öğren tarafından startı verilen bisiklet turuna  1000 çocuk katıldı. Şehir turu atıp alana gelen çocuklar arasında kura çekimi yapılarak üç adet bisiklet hediye edildi. Bisikletleri Mücait Açıkgöz, İsmail Deniz ve Selimcan Okumuş adındaki çocuklar kaparken, diğer çocuklara da çeşitli hediyeler dağıtıldı. Bisikletler çocuklara belediye başkanı Mustafa Öğren tarafından teslim edildi.

Tiyatro ve dans
Sabah saatlerinden itibaren Namazgah alanını dolduran çocuklar için yapılan bir diğer etkinlik ise Anadolu Gösteri Sanatları Merkezi tiyatro grubu tarafından sergilenen çocuk oyunu oldu. Çocukların ilgiyle izlediği oyunu, tören alanına kurulmuş olan muhteşem ses sistemi eşliğinde dans gösterileri izledi. Yüzlerce çocuk gerek sahnede gerekse alanda dans etti ve çalınan çocuk şarkılarına eşlik etti. Festivalin sunumunu yapan Fethi Çeviker ise çocuklarla onlarca ayrı yarışma yapıp, hediye dağıttı.

Fotoğraf sergisi
Festival kapsamında açılan, 100 yıllık Kandıra ve Kandıralılar’ın yer aldığı siyah beyaz fotoğraflar kurulan özel bir çadırda sergilenirken, fotoğraflarda yer alan ünlüleri ve yakınlarını merak eden vatandaşlar sergi çadırını tıklım tıklım doldurdu. Hatıra fotoğrafı çeken, yakınlarını başkalarına tanıtan ve geçmiş Kandıra’yı merak edenler ilginç manzaralar oluşturdu. Özel olarak büyütülüp çerçevelettirilen ve çok sayıda ünlü ismin de yer aldığı tarihi Kandıra fotoğrafları, daha sonra başka alanlarda da sergilenecek.

Defile büyüledi
Konser öncesi Kandıra Halk Eğitim Merkezi kurs öğretmenleri tarafından hazırlanan, yöresel ve Kandıra bezi kıyafetlerini sunan kursiyerler adeta profesyonel mankenleri aratmadı. Onlarca değişik kıyafet ve modelden oluşan giysiler müzik eşliğinde sergilenirken, alanı dolduran kalabalıktan bol bol alkış aldı. Defile sonrası öğrencileri kutlayan belediye başkanı Mustafa Öğren, Halk Eğitim Müdürü’ne çiçek ve işlemeli Kandıra bezi hediye etti.

Üstatlar sahnede
Türkiyenin en büyük bestekar ve saz üstadlarının yer aldığı orkestra, binlerce kişiyi şarkılarıyla adata büyüledi. Klasik şarkılarla yaşlıları geçmişe götürürken, gününün sevilen şarkılarıyla da gençleri coşturdu. Nefis konser, Kandıra’nın yetiştirdiği ve ülkenin en önemli klarnet ustası kabul edilen Türkan Kandıralı’nın şefliğinde udi besteker Selahattin Erköse, kanunda Bülent Şen Çalar ve Yılmaz Demir, ritmde Güngör Şenses, yaylı tamburda Nihat Yalçınkaya, klavyede Cenk Kandıralı, bateride İskender Babiloğlu,  basgitarda Eser Yıldız, solo gitarda Yaşar Taşlı, klarnette Bora Çolakoğlu ile solist Oktay Yıldırım tarafından verildi. Belediye başkanı Öğren, konser sonrası ünlü klarnet ustası Türkan Kandıralı’ya, 1972 yılında Kandıra’da okurken çekilen bir fotoğrafını hediye etti.

Finali Eylül yaptı
İkinci günün sonunda TRT 1 ekranlarında yayınlanan Alaturka Solist yarışmasında birinci olan Eylül Turan sahne aldı. Eylül şarkılarını Kandıra’nın yetiştirmiş olduğu klarnet üstadı Türkan Kandıralı ve orkestrası eşliğinde seslendirdi. 2 saat boyunca sahnede kalan Eylül, gerek sesi gerekse şarkı repertuarının genişliği ile göz doldurdu. Yaklaşık 8 bin kişinin izlediği konserde özellikle gençler coştukça coştu. Konser sonrası sahneye çıkan başkan Öğren, “Tüm ünlüler bizim yoğurduğumuzu tattı. Size de kendi ellerimle yedireceğim, şans getirecek. Yolunuz açık olsun” diyerek Eylül’e iki kaşık yoğurt yedirdi. Konser sonrası ise havai fişek gösterisi yapıldı.
BizimKocaeli

Bir Yorum “Kandıra Festivallerinde Eğlenceye Doyuldu”

  1. demet dedi ki:

    cok guzel ama daha guzel olabilir

Düşüncelerinizi yazın!

Ücretsiz Abonelik