Kocaeli Etkinlikleri


Kocaeli'de Gerçekleşecek Kültür ve Sanat Etkinlikleri. Sergiler, Konserler, Festivaller, İmza Günleri Hakkında Bilgiler

Kandıra Festivalinin Muhteşem Sonu
Kandıra Kültür ve Sanat Festivali’nin açılışı gibi kapanışı da muhteşem oldu. Üç gün boyunca binlerce kişinin takip ettiği festivalin finalini ünlü sanatçı Lara yaptı

Kandıra Kültür ve Sanat Festivali, üçüncü gününü de dolu dolu geçirdi. Festival alanında üç gün boyunca açık kalan Kandıra bezi el ürünleri sergisi ile Kandıra’nın son yüzyılına tanıklık eden fotoğraf sergisi son gün de ilgiyle izlendi. Ünlüler futbol karşılaşması, yöresel yemek yarışması, şiir dinletisi festivale renk katan diğer etkinlikler oldu. Kaymakam Hamza Erkal, belediye başkanı Mustafa Öğren ve ilçe protokolünün katılımıyla gerçekleşen, binlerce vatandaşın gün boyu alandan ayrılmadığı festival, ünlü pop şarkıcısı Lara’nın konseriyle sona erdi.

Öğren gol attı
Festival kapsamında yapılan spor etkinliklerinden biri de mevcut ve eski belediye başkanları ile eskiden Kandıraspor’da futbol oynamış ünlülerin oluşturduğu nostaljik futbol karşılaşması oldu. Yeşil renk formalı takım Mustafa Öğren, Mesut Memiş, Hakkı Oruç, Seyfi Soydan, Murat Güzel, Öner Kaymak, Hüseyin Oyan, Suat Güzel ve Burhan Oyan’dan oluşurken, beyaz takımda ise Turan Sarı, Günay Gülcü, Nafız Polat, İslam Kaçıran, Salih Zeki Öztürk, Mete Evin, Hasan Yenişen, Hikmet Sezer, İbrahim Gürbey ve Ziya Baran yer aldı. Seyircilerin de ilgi gösterdiği maç 4-4 bitti. Bu arada yeşil formalı takımın gollerinden birini başkan Öğren attı.

Yemekler yarıştı
Mert Yalaz, Soner Kılıç, Sevim Deren, Evrim Karaca, Bekir Seri ve Mehmet Akif Şen’den oluşan yemek jürisi, Kandıralı bayanların yaptığı çorba, hamur işi, ana yemek ve tatlıları tek tek tadarak puanlandırdı. Yarışma için yapılan yüzlerce tencere yemek yarışma sonrası konuklara ikram edildi. Özellikle, tatlılar alanı dolduran vatandaşlar tarafından kapış edildi. Çorba dalında Gülay Erol birinci, Nazmiye Onur ikinci, Zehra Kavaklı üçüncü seçildi. Hamur işi kategorisinde Ayşe Yolcu birinci, Zehra Kavaklı ikinci, Hanife Sapmaz ve Zeynep Saatçı da üçüncü oldu. Ana yemek dalında Suzan Serdoğan birinci, Gülizar Gökmen ikinci, Seval Kıcıman üçüncü olurken, tatlılar dalında ise Meltem Bayrak birinci, Ayşe Yolcu ikinci, Ergin Altıtaş ise üçüncü seçildi.

Ödüller verildi
Her yıl olduğu gibi sanat etkinlikleri kapsamında şiir dinletisi de yapıldı. Öte yandan, festivalde öğrenciler de unutulmadı. Liseler arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında Kandıra Sağlık Meslek Lisesi’nden Merve Gönül birincilik, Anadolu Lisesi’nden Yasemin Durbak ikincilik, METEM’den Semih Çakır üçüncülük, Kandıra Lisesi’nden Ayhan Şen ise jüri özel ödülünü aldı. Şiir dalında ise sırasıyla Sağlık Meslek Lisesi’nden Özlem Buzcu, Anadolu Lisesi’nden Remziye Erçetin, Kandıra Lisesi’nden Aykut Korkmaz, METEM’den Mehmet Tan ödüllerini aldı. Resim dalında METEM’den Ayşe Güdük ödül aldı.

Yarışma sonuçları
Aynı şekilde ilköğretim okulları arasında yapılan yarışmalarda ise resim dalında Yunus Emre İlköğretim Okulu adına Ülkü Çevik, Kefken İ.Ö.O. adına Esra Tosun, Tasvire Hurşit İ.Ö.O. adına Mümeyre Açıkgöz, Mehmet Akif İ.Ö.O. adına Hilal Çetin ödül aldı. Şiir dalında Mehmet Akif Ersoy İ.Ö.O. adına Fatma Nur Tokgöz, Yunus Emre İ.Ö.O. adına Rabia Demir, T.Hurşit Güneş İ.Ö.O. adına Erkut Aykuş, Akçakoca İ.Ö.O. adına Remiz Aydın ödüllerini aldı. Kompozisyon dalında Kocakaymaz Yunus Emre İ.Ö.O. adına Buşra Bitik ve yine aynı okuldan Şeyda Sapmaz ödül almaya hak kazandı.

Lara kıpır kıpırdı
Konser öncesinde dev ekranda sunulan sinevizyon gösterisiyle Kandıra Belediyesi ve başkan Öğren’in çalışmaları alanı dolduran binlerce vatandaşa izlettirildi. Kandıra’nın son 5 yılındaki gelişmeler, vatandaşlardan büyük alkış aldı. Üç gün süren festivalin finalini ünlü pop müzik şarkıcısı Lara yaptı. Yaklaşık on bin kişinin katıldığı konserde Lara oryantal danslarıyla da büyük alkış aldı. İki saat boyunca sahnede kalan, bir dakika bile yerinde durmadan dans edip şarkı söyleyen Lara, espirileriyle de alanı kahkaya boğdu. Çok sayıda ünlü şarkıcının taklidini yapan Lara, özellikle şarkıcı Demet Akal’ın ile arasındaki söz düellosonu burada da devam ettirdi.

Duygusal konuşma
Konser arasında sahneye davet edilen belediye başkanı Mustafa Öğren “Beşinci yılımızı dolduruyoruz. Gece gündüz demeden hizmet yapmaya, Kandıramızı ilerilere taşımaya çalıştım. Güzel şeyler yaptığımıza inanıyorum. Beş yılda beş festivalle, Kocaeli’de büyük, kapsamlı ve dolu dolu bir festival geleneği başlattık. Siyasi parti ayırımı yapmadan hizmet ettik ve yanınızda olduk. Verdiğiniz emanete helal getirmeden çalıştık” dedi. Mustafa Öğren’in konuşması alkışlarla, “Sen nerede biz oradayız”, “Kandıra başkanı ile gurur duyuyor” sloganları arasında tamamladı.

BizimKocaeli

Düşüncelerinizi yazın!

Ücretsiz Abonelik