Kocaeli Etkinlikleri


Kocaeli'de Gerçekleşecek Kültür ve Sanat Etkinlikleri. Sergiler, Konserler, Festivaller, İmza Günleri Hakkında Bilgiler

Kandıra, festivalle renklendi
Kandıra Belediyesi’nin düzenlediği 9. Kültür ve Sanat Festivali ilçeye ayrı bir hareket ve coşku getirdi. Festivalin ilk akşamı Kutsi sahne alırken, alanı dolduran binlerce Kandıralı gönüllerince eğlendi

CHP’liler çıkarma yaptı
Kandıra Belediyesi’nin düzenlediği 9. Kültür ve Sanat Festivali, belediye önünden Namazgah alanına bando eşliğindeki yürüyüşle başladı. Kortejin başını Kandıra Belediye Başkanı Mustafa Öğren çekerken, CHP’lilerin adeta ilçeye çıkarma yaptığı gözlendi. Başta CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Cevdet Selvi olmak üzere Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya, CHP MYK üyesi ve Zonguldak Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bartın Milletvekili Ali İhsan Köktürk, il başkanı Sefa Sirmen, eski il başkanı Necat Çakır, merkez ilçe başkanı Necdet Çetinak, Gölcük ilçe başkanı Fahrettin Büyükoğlu, Kandıra ilçe başkanı Muzaffer Yağız da korteje katıldı.

AKP’den kimse yoktu

Yürüyüşe katılanlar arasında Uzuntarla Belediye Başkanı Ömer Hazer, eski İzmit Belediye Başkanı Erol Köse, eski milletvekillerinden Ömer Türkçakal, Büyükşehir Meclisi’nin CHP’li Üyesi Alparslan Seymen, Bekirpaşa Belediyesi eski Başkanı Fikret Toker, Uzunçiftlik Belediyesi Başkan Vekili Aziz Taş, eski ilçe başkanlarından Sevim Deren, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hamiyet Göksu, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Ercan, Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal, DP İl Başkanı Ercüment Şahin, Kandıra Ziraat Odası Başkanı Kemalettin Er, İl Genel Meclisi Üyesi Avni Çağlar ve yüzlerce Kandıralı da vardı. Festivale AKP’den hiç kimsenin katılmaması ise dikkat çekti.

Şaibesiz belediye
Festivalin açılış konuşmasını yapan Kandıra Belediye Başkanı Mustafa Öğren, göreve geldiği günden bugüne kadar yaptığı hizmetleri, hayata geçirdiği projeleri anlattı. Gurur tablolarının diğer yüzünde ise “açık, dürüst ve şaibesiz bir belediye” yazdığını belirten Öğren, “Halkımızı ne düğününde ne de cenazesinde yalnız bıraktık. Hiçbir zaman siyasi parti ayırımı yapmadık ve herkese eşit davrandık. Devletin ve halkın parasını, kaynaklarını ve mülklerini kendi öz malımız gibi koruduk. Yaptığımız hizmetler ve sosyal belediyecilik anlayışıyla Kandıramızın vizyonunu güçlendirdik” dedi.

Öğren’e övgüler
Festivalde en çok ilgiyi gören CHP İl Başkanı Sefa Sirmen ise yaptığı konuşmada Mustafa Öğren’le Kandıra’nın kaderinin değişmeye başladığını söyledi. Sirmen, Öğren’in dürüst, ilkeli ve sosyal belediyecilik anlayışı ile halkın takdirini kazandığını ifade etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Cevdet Selvi de konuşmasında Türkiye’de sosyal belediyecilik anlayışının CHP ile başladığını, bu misyonu temsil eden Mustafa Öğren’in başarılı hizmetlere imza attığını vurguladı, “Öğren’le gurur duyuyoruz. Böylesi çalışkan ve dürüst bir başkana sahip olduğu için Kandıralılar da çok şanslı” dedi.

Yarışmalar yapıldı
Festivalin ilk gününde Kandıra bezi ve 100 yıllık Kandıra fotoğraflarından oluşan sergiler açıldı. Festival kapsamında yapılan en önemli yarışma ise Kandıra yoğurdunu en iyi üreten üreticinin seçilmesiydi. Jürinin oylarıyla dereceye giren köylülere altın ve bakraç hediye edildi. Bir başka etkinlik ise keten helva çekimiydi. Keten helva ustaları alanda çektikleri helvayı konuklara ikram etti. Öte yandan büyük bir vefa örneği gösterilerek Kandıra Belediyesi’nin kurulduğu tarihten bu güne kadar belediye başkanlığı yapanlara, hayatta olan başkanların kendilerine, hayatta olmayanların ise yakınlarına birer şükran plaketi verildi.

Kutsi coşturdu
Festival kapsamında, daha önce yapılan şiir, resim, kompozisyon yarışmasında dereceye girenlerin eserleri tören alanında sergilenerek, katılımcıların beğenisine sunuldu. Kandıra Meslek Yüksek Okulu Tekstil Bölümü öğrencilerinin kendi diktiği kıyafetlerden oluşan defile de festivale ayrı bir renk kattı. Ran Ajans’ın sahne, ses ve ışık organizasyonunda sahneye çıkan Kutsi, tören alanını tıklım tıklım dolduran binlerce kişiyi coşturdu. Yaklaşık iki saat boyunca sahnede kalan Kutsi’ye Kandıra yoğurdunu kendi elleriyle yediren Öğren, Kandıra keten bezinden yapılmış, özel işlemeli ve üzerinde Kutsi’nin adı yazan bir havlu hediye etti. Festivalin ilk akşamı havai fişek gösterisiyle sonra son buldu.
Özgen ÇAVUŞ
BizimKocaeli

Düşüncelerinizi yazın!

Ücretsiz Abonelik