İzmit Kocaeli Forum
29 Temmuz 2014, 18:47:18 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Kocaeli Üniversitesi İzmit Meslek Yüksekokulu  (Okunma Sayısı 10520 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Resul
GeNcLiK KuRuCuSu
BaĞıMLı GeNc
*

Karma 270
Çevrimdışı Çevrimdışı

кαℓвтєη ѕσяυηℓυ

byagressif@hotmail.com
Site
« : 25 Ocak 2008, 14:49:46 »

Okulumuzun İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Programı, 1996 yılında Kocaeli Meslek Yüksekokulu Teknik Programlarına bağlı olarak TÜRKİYE de ilk Üniversite düzeyinde eğitim veren İtfaiyecilik ve Sivil Savunma Programı olarak açılmıştır. 

İTFAİYECİLİK VE YANGIN GÜVENLİĞİ PROGRAMI

AMACI:

Kamu ve özel kurum ve kuruluşlar ile her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerin, tasarımı, yapımı, işletimi, bakımı ve kullanımı aşamalarında, herhangi bir şekilde çıkan yangının, can ve mal kaybını en aza indirerek söndürülmesini sağlayan, yangının öncesinde ve sonrasında alınacak tedbirler ile organizasyon, eğitim ve denetimini üstlenebilecek yetenekte “ İtfaiyecilik ve Yangın güvenliği Teknikeri “ yetiştirmektir.

ÇALIŞMA ALANLARI:

Belediyelerin İtfaiye teşkilatlarında
Organize Sanayilerin İtfaiye teşkilatlarında
Özel İşletmelerin İtfaiye teşkilatlarında
Özel işletmelerin Yangın Güvenlik Bölümlerinde
Kamu ve Özel Havaalanı İtfaiyelerinde
Yurt Dışında Bulunan İtfaiye teşkilatlarında.
YETKİNLİKLERİ

·        Yangınlara müdahale etmek, can kurtarmak ve ilk yardım yapabilmek,

·        Su baskınlarına müdahale etmek ve zararsız hale getirmek,

·        Afetler sonunda oluşan enkaz ve çöküntüler altında can ve mal kurtarma çalışmalarına katılmak,

·        Kimyasal maddelerin tehlikelerini tespit ederek, gerekli güvenlik işaretlerini yerleştirebilmek,

·        Yangın güvenlik önlemleri ve otomatik söndürme sistemlerinin kontrolünü yapmak,

·        Her türlü itfaiye donanımını kullanabilmek,

·        İlgili kuruluşta personele yangına ilk müdahale eğitimine verebilmek,

·        İlgili kuruluşta acil eylem planını hazırlamak, hazırlanan planının sürekliliğini sağlamak,

·        Gerekli olan tatbikatları yaptırmak,

İlgili İşletmelerde yasaların öngördüğü ve işletmenin koşulları dahilinde;

·        Riski değerlendirme, tehlikeyi tanıma,

·        Önlem alma,

·        Kontrol / Düzeltme,

·        Olay inceleme,

·        Eğitim ve acil durum tatbikatları,

Sağlık Hizmetleri:

Öğrencilerin sağlık hizmetleri, Anıtpark yerleşkesinde bulunan mediko sosyal     merkezinden karşılanmaktadır.

Barınma:

Kocaeli ili içinde bulunan Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı veya özel olarak işletilmekte olan yurtlardan yararlanılabilmektedir. Bunun yanı sıra Öğrenciler kendi olanaklarıyla Arslanbey beldesinden, Rahmiye Köyünden ve Arslanbey Yerleşkesi karşısındaki Atakent Konutlarından  ev kiralamaktadırlar.

Beslenme:

Yerleşke içersindeki yemekhane ve okul binası içindeki kantinden yararlanılmaktadır.

Ulaşım:

İzmit’ten Arslanbey Yerleşkesine her 10 dakikada bir Arslanbey Taşıma Kooperatifinin midibüsleri çalışmaktadır.

Burslar ve mali Hizmetler:

Başbakanlık bursları, Devlet Kredi Yurtlar Kurumu bursları ve özel şirketlerin  bursları, Üniversitemizin vermiş olduğu öğrenim ve yemek bursu.

Danışmanlık Hizmetleri:

Öğrencilere eğitim konularında danışmanlık vermek üzere her sınıfın bir danışmanı bulunmakta, Psikolojik ve biyolojik konularda ise mediko sosyal merkezinden yararlanılmaktadır.

Eğitim Hizmetleri

Özellikle Marmara bölgesinin sanayi kenti olması nedeni ile özel sektörden gelen yangın ile ilgili gerek teorik, gerekse uygulamalı eğitim taleplerine okulumuz, destek vermektedir. 1996 yılından bu yana özel sektöre verilen eğitimler aşağıda belirtilmiştir. Ayrıca Konusunda uzman hocalarımız, Yangınlar konusunda Savcı veya Hakimler tarafından Yangınlarda bilirkişi olarak görevlendirilmektedir.

OLANAKLAR

Arslanbey yerleşkesinde 90 dönümlük arazi İzmit Meslek Yüksekokuluna ayrılmış olan,15 dönüm üzerinde İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği programının uygulamalı dersleri için eğitim kompleksi çalışmalarına başlanmış, projesi çizilmiş alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. Projede yer alan Enkaz Kurtarma pisti, Yangın Evi, Kurtarma Kulesi, Yangın Havuzları, Sulu ve susuz kuyular, Kalorifer Kazan Dairesi Yangınları, Tank Yangınları, Uçak Yangınları, Araç Yangınları, LPG yangınları için çeşitli simülatörler, İtfaiye araçları için garaj, araç ve malzemeler için depo, öğrenciler için duş ve soyunma odalarının bulunduğu bina projede yer almaktadır.
2001–2002 yılında eğitim kompleksinde yer alan Enkaz Kurtarma Pisti, Büyük yangın havuzu, Kalorifer Kazan Dairesi, LPG simülatörü tamamlanmıştır. Öğrencilerimiz uygulama eğitimleri konusunda uzman hocalarımız tarafından, uygulama eğitim sahasında yapılmaktadır. Uygulamalı eğitime çıkarken, PBI yangına yaklaşma elbisesi, çeşitli ekipmanlar, araç ve malzemeler okulumuz tarafından verilmektedir.

Bilgisayar Laboratuarları: Yüksekokulun Bilgisayar Laboratuarında halen 14 adet Bilgisayar mevcuttur. Bilgisayar dersleri ve öğrenciler ödevlerini yazmak için laboratuarı kullanmaktadırlar.

Konferans Salonu: Bilgisayar, projektör, tepegöz, televizyon, video gibi araçların bulunduğu elli kişilik konferans solonu bulunmaktadır.

Kaynak:Kocaeli Üniversitesi İzmit Meslek Yüksekokulu
Bu bilgiler tanıtım amaçlı yayınlanmaktadır.
Telif sahibinin talep etmesi durumunda sitemizden kaldırılacaktır.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!